Polityczne napięcia wokół strategii migracyjnej: Morawiecki apeluje do Tuska o sprzeciw wobec unijnych przepisów
W czwartek podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli temat migracji ponownie wywołał gorącą dyskusję. Premier Donald Tusk, reprezentujący Polskę, przedstawił unijnym liderom zapisy nowej polskiej strategii migracyjnej, jednak spotkał się z krytyką ze strony byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Ten, apelując o sprzeciw wobec unijnych rozwiązań dotyczących przymusowej relokacji migrantów, stwierdził, że „obecny rząd idzie na rękę tym z Brukseli, którzy chcą wrócić do poprzedniego kształtu paktu migracyjnego”.
Morawiecki krytykuje politykę migracyjną UE
Morawiecki podczas konferencji prasowej z europosłem PiS, Piotrem Müllerem, zwrócił uwagę na wyzwania, jakie stawiają przed Polską wewnętrzne i zewnętrzne granice UE. Wskazywał, że wprowadzenie przymusowej relokacji migrantów może wpłynąć na konkurencyjność polskich przedsiębiorców i wywołać dalsze napięcia na granicach wewnętrznych.
– Doświadczamy korków na granicy wewnętrznej UE. Granice zewnętrzne muszą być szczelne, żeby granice wewnętrzne służyły rozwojowi gospodarczemu i przedsiębiorcom – podkreślił Morawiecki, zaznaczając, że obowiązkowa relokacja migrantów narusza zasady suwerenności państw członkowskich.
Były premier wyraził również swoje rozczarowanie wobec faktu, że Tusk dowiedział się o decyzjach niemieckich ws. migrantów przebywających w Polsce z niemieckich mediów. – Oczekuję od rządu postawienia weta dla przymusowej relokacji – powiedział.
Nowa strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030
W odpowiedzi na wyzwania migracyjne, premier Tusk ogłosił niedawno dokument zatytułowany „Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030”, który zawiera propozycje dla przyszłej polityki migracyjnej kraju. Dokument, liczący ponad 30 stron, podkreśla priorytet bezpieczeństwa, a także przewiduje szczegółowe regulacje dotyczące dostępu do terytorium Polski, prawa do azylu, dostępu do rynku pracy i integracji migrantów.
Centrala polityki migracyjnej ma spoczywać na Międzyresortowym Zespole ds. Migracji, który koordynowałby działania na poziomie krajowym i międzynarodowym. Polski rząd zamierza także lobbować na forum UE na rzecz zmian dotychczasowego podejścia do przyznawania azylu.