Warunki współpracy w dziedzinie rolnictwa i przetwórstwa były tematem rozmów ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego i ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Witalijego Kowala. Ministrowi z Ukrainy towarzyszył dyrektor generalny ministerstwa Bogusław Wijatyk.
Współpraca Polski z Ukrainą
Ministrowie Polski i Ukrainy mieli okazję odbyć dwustronne spotkanie na temat dalszej współpracy, następnie wspólnie wzięli udział w uroczystym otwarciu trzeciego AFSF. Warunki prowadzenia handlu towarami rolno – spożywczymi po przyszłym wygaśnięciu unijnych preferencji handlowych były jednym z najważniejszych tematów rozmowy ministrów. Siekierski podkreślił, że handel rolny z Ukrainą będzie jednym z tematów omawianych podczas polskiej prezydencji, która zacznie się 1 stycznia.
,,Odbyliśmy rozmowę z ministrem rolnictwa Ukrainy, była to kolejna, trzecia rozmowa z nowym ministrem. Rozmowa była kontynuacją poprzednich rozmów bilateralnych, ale także rozmowy, która odbywała się w gronie państw graniczących z Ukrainą w Brukseli.” – poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski
Minister zaznaczył, że trzeba się zastanowić, jak będą wyglądały zasady współpracy po okresie funkcjonowania ATM (automatycznego mechanizmu ochronnego), czyli po 5 czerwca 2025 roku.
,,Mówiliśmy też o sprawach w zakresie przedsięwzięć wspólnych głównie w obszarze przetwarzania żywności i surowców, aby wspólnie eksportować przetworzone produkty, a nie surowce rolnicze.” – mówił Siekierski
Ministrowie omówili potencjalne obszary współdziałania w sprawach rolnych. Minister Kowal zachęcał polskie podmioty do inwestowania na Ukrainie.
,,Handel świetnie łączy nasze kraje. Nie ma nic silniejszego niż solidna, owocna współpraca handlowa.” – powiedział
Dodał, że Ukraina jest istotnym partnerem Polski:
,,Ukraina jest istotnym partnerem handlowym Polski. Przez ok. ostatnich pięć miesięcy Polska eksportowała do Ukrainy na kwotę 5,650 mld dolarów, natomiast Ukraina do Polski na kwotę 4 mld dolarów. Moim zdaniem, trzeba odłożyć tę niezręczna kartę w relacjach polsko -ukraińskich i bardziej się skupić na tym, co jest istotne, czyli co Polska z Ukrainą mogą wspólnie zrobić dla handlu światowego.”
Prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Producentów Zbóż Mykoła Gorbaczow zauważył, że przez polską granicę jest obecnie eksportowanych około 3% zbóż. Dodał również, że blokady dróg przez polskich rolników psują współpracę.
Wiesław Łopaciuk z Instytutu Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej zwrócił uwagę, że problemy w handlu zaczęły się podczas covida i przez wojnę na Ukrainie.
,,Polska obawia się Ukrainy jeżeli chodzi o rynek zbóż, bo choć nasz kraj jest dużym producentem zbóż i ma nadwyżki rzędu 30-40 procent, to Ukraina ma je rzędu 300-400 proc. Jest też niekorzystna struktura agrarna, w Polsce jest ona rozdrobniona, jest ok. 1 mln gospodarstw, z czego 80-90 proc. produkuje zboża, jednak tylko kilka tysięcy gospodarstw specjalizuje się w takiej produkcji. Tymczasem w Ukrainie funkcjonują duże holdingi, które są przedmiotem obaw naszych rolników. Jest też duża asymetria w handlu zbożami między Polską a Ukrainą. Udział polskiego rynku stanowi 5 proc. w ukraińskim eksporcie, udział ukraińskiego ziarna w polskim imporcie sięgał 90 proc.” – mówił
Kolejne spotkanie w sprawach rolnych
Dzisiejsze spotkanie ministrów ds. rolnictwa Polski i Ukrainy odbyło się w Warszawie na marginesie Agro & Food Security Forum. Kolejne spotkanie ministrów ds. rolnictwa Polski i Ukrainy zaplanowano na 11 grudnia 2024 r. Będzie to już 5. spotkanie ministrów od czasu powołania Witalija Kowala na stanowisko Ministra Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy. W tegorocznej konferencji wzięło udział ok. 300 osób z 22 krajów.
Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: ,,Zmieniające się rynki, zmieniający się świat”, co odzwierciedla dynamiczne zmiany zachodzące w sektorze rolno-spożywczym oraz potrzebę adaptacji do nowych wyzwań.


Źródła: pap/gov