Portal internetowy GetHome.pl przygotował raport na temat cen używanych mieszkań. Według niego, ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach pozostają stabilne lub spadają. Wyjątkiem jest Trójmiasto, gdzie we wrześniu odnotowano drugi z rzędu wzrost cen. Raport portalu wskazuje, że we wrześniu ceny mieszkań na rynku wtórnym ustabilizowały się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu, a spadki zanotowano w Łodzi oraz miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
„Za wcześnie, by mówić o spadkach”
„Ceny mieszkań na rynku wtórnym zachowują się podobnie jak na rynku pierwotnym. Można powiedzieć, że tu i tam przestały rosnąć, choć jest za wcześnie, by mówić o spadkach” – wskazał Marek Wielgo z portalu GetHome.pl.
Jak wynika z raportu, stabilizacji cen mieszkań nastąpiła w Warszawie. Na rynku pierwotnym trwa ona od pięciu miesięcy, natomiast na rynku wtórnym rozpoczęła się o miesiąc później. We wrześniu średnia cena metra kwadratowego używanych mieszkań w stolicy wynosiła 18,2 tys. zł, co oznacza, że pozostała na poziomie z sierpnia. W Krakowie ceny mieszkań z rynku wtórnego również nie uległy zmianie, utrzymując się na poziomie niecałych 17,5 tys. zł za metr kwadratowy, a stabilizacja trwa tam od maja.
We Wrocławiu (14,3 tys. zł/mkw) i Poznaniu (ponad 12 tys. zł/mkw) ceny mieszkań również nie wzrosły we wrześniu. Jednak, jak podkreśla raport, sytuacja w tych miastach nie jest jeszcze jednoznaczna, ponieważ w sierpniu zanotowano tam wzrosty cen. Z kolei w Łodzi (8,6 tys. zł/mkw) oraz w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (8,4 tys. zł/mkw) średnie ceny spadły we wrześniu o odpowiednio 1% i 2%. W tych regionach spadki cen są najbardziej prawdopodobne, ponieważ nabywcy to głównie osoby korzystające z kredytów, a poprawa dostępności kredytów na warunkach rynkowych w tym roku jest mało prawdopodobna.
Potencjalni nabywcy używanych mieszkań w Trójmieście (15,8 tys. zł/mkw) mogą mieć powody do zmartwień. Wrzesień był bowiem drugim miesiącem z rzędu, w którym wzrosła średnia cena za metr kwadratowy, po trzech wcześniejszych miesiącach stabilizacji.
Więcej mieszkań, niż zainteresowanych kupnem
Z danych przeszukiwarki nieruchomości Adradar wynika, że we wrześniu liczba unikalnych ofert mieszkań na rynku wtórnym pozostała na stabilnym poziomie w Krakowie (ok. 9,7 tys. lokali), Wrocławiu (10,5 tys.) i Katowicach (2,2 tys.). W Poznaniu liczba ofert spadła o 2% (do 4,1 tys.), natomiast wzrosła w Warszawie o 5% (do 19,1 tys.), w Łodzi o 4% (do 5,7 tys.) oraz w Trójmieście o 1% (do 8,8 tys.). Szczególnie w Warszawie, gdzie w trzecim kwartale liczba ofert mieszkań z rynku wtórnego wzrosła aż o 12%.
Pod koniec września w całym kraju było około 160 tys. unikalnych ofert sprzedaży mieszkań, co stanowi spadek o niespełna 1% w porównaniu z sierpniem. Od grudnia ubiegłego roku liczba ofert wzrosła jednak o 30%, co sugeruje, że więcej mieszkań trafiało na rynek, niż było kupujących. We wrześniu wycofano z rynku 36,5 tys. ofert, o 22% więcej niż miesiąc wcześniej, co może wynikać zarówno z braku zainteresowania ze strony kupujących, jak i z prób sprzedaży przez właścicieli, które zakończyły się niepowodzeniem. Jednocześnie na rynek trafiło mniej nowych ofert mieszkań (33,5 tys.).
Używane mieszkania droższe niż nowe?
Od początku roku największe wzrosty cen mieszkań z drugiej ręki odnotowano w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i we Wrocławiu, gdzie ceny wzrosły średnio o 7%. W Łodzi i Poznaniu ceny zwiększyły się o 6%, a w Krakowie o 5%. Na końcu zestawienia znajdują się Warszawa i Trójmiasto, gdzie średnie ceny wzrosły o 4%.
Pomimo znaczących wzrostów cen mieszkań z rynku wtórnego w aglomeracji katowickiej i Łodzi, wciąż są one jednymi z najtańszych spośród wszystkich polskich metropolii. Autorzy raportu zwracają uwagę, że Trójmiasto dołączyło do Warszawy i Krakowa jako trzecie miasto, w którym średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym przewyższa ceny na rynku pierwotnym.
Jeszcze trzy miesiące temu do tej grupy należał także Wrocław, jednak ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły tam szybciej niż na wtórnym, co zmieniło układ cenowy. Podobne zjawisko miało miejsce w Warszawie, Łodzi i Poznaniu. Natomiast w Krakowie, Trójmieście oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ceny mieszkań z drugiej ręki w tym roku wzrosły bardziej niż ceny nowych lokali.