Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji upomniała stację „Republika” za wyemitowanie przekleństw na antenie w godzinach popołudniowych w maju 2024 r.
Wulgaryzmy w Sejmie
Na początku maja 2024 roku widzowie „Republiki” mogli oglądać transmisję z sejmowych korytarzy. Słychać było poirytowanego mężczyznę.
Ale k.. no, co ja mam zrobić? Nie mam tych rzeczy, ja pierd** – można było usłyszeć w Sejmie
Reportera nie było widać w kamerze i nie wiedział, że jego głos słychać na antenie.
Jak poinformowały „Wirtualnemedia” rzecznik prasowy KRRiT, „przewodniczący KRRiT skierował do nadawcy wezwanie na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji”.
Panie przewodniczący @Maciej_Swirski , podobno nie lubi Pan wulgaryzmów i za jedno słowo satyryka, które na antenie @tvn24 padło ok 23 nałożył Pan na nadawcę karę. To niech Pan posłucha tego – @RepublikaTV , godz. 16.17. pic.twitter.com/ViKzJAynZB
— Krzysztof Luft🇵🇱🇪🇺 (@KrzyLuft) May 9, 2024
KRRiT upomniała Republikę za wulgaryzmy w Sejmie
Dwa tygodnie temu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wszczęła postępowanie w tej sprawie.
KRRiT uruchomiła w tej sprawie czynności wyjaśniające – przekazała wówczas „Wirtualnym Mediom” Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa Rady
Skargę dotyczącą wulgaryzmów złożył m.in. Krzysztof Luft, członek KRRiT w latach 2010-2016.
W trakcie programu padają na antenie ordynarne słowa wypowiadane przez pracowników stacji, co narusza art. 18 ust. 7 Ustawy o radiofonii i telewizji. Z tego samego artykułu, za niemal identyczne naruszenie przepisów ustawy, 9 kwietnia 2024 przewodniczący KRRiT ukarał stację TVN. Jedyne co różniło sytuacje to godzina emisji – w TVN około godz. 23, a w TV Republika o 16.17 – podkreślił w swoim piśmie
Zgodnie z przywołanym przez zawiadamiającego przepisem, mógł on wezwać nadawcę do „zaniechania działań, jeżeli naruszają one przepisy ustawy, uchwały Krajowej Rady, warunki koncesji lub regulamin świadczenia usługi” i tak też uczynił. Jest to równoznaczne z upomnieniem „TV Republiki” w sprawie wulgaryzmów.
Republika wśród karanych nadawców
Od początku 2025 roku przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył 21 kar, które opiewają na kwotę 930 tys. zł. Dla porównania, w całym 2023 roku suma kar wyniosła 283 tys. zł.
źródło: dorzeczy