W piątek w Nancy we wschodniej Francji premier Donald Tusk i prezydent Emmanuel Macron podpisują traktat o przyjaźni między Warszawą i Paryżem. Treść umowy nie jest jeszcze znana, ale z deklaracji obu stron wynika, że główny nacisk zostanie położony na kwestie bezpieczeństwa.
Traktat polsko-francuski
Prace nad nowym Traktatem polsko-francuskim trwały od wielu miesięcy. W piątek premier Tusk udaje się do Nancy gdzie z prezydentem Emmanuelem Macronem podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. To pierwszy raz, gdy Paryż podpisze dokument tej rangi z krajem, z którym nie graniczy.
Możemy śmiało powiedzieć, że to traktat o przyjaźni i pogłębionej współpracy. Podpiszemy go w bardzo polskim mieście we Francji – w Nancy – mówił premier na konferencji prasowej w piątek przed wylotem z Warszawy
Donald Tusk podkreślił, że traktat ten „zawiera klauzulę wzajemnego wsparcia w przypadku ataku na któreś z naszych państw”.
To jest istotą tego traktatu z punktu widzenia polski interesów – powiedział
Traktat z Francją. Klauzula o wzajemnej pomocy
Premier zaznaczył, że traktat stanowi, że w przypadku zagrożenia oba kraje zobowiązują się do wzajemnej pomocy, w tym militarnej. Traktat otwiera też możliwości współpracy w kwestii najważniejszych technologii obronnych, w tym parasola nuklearnego.
W traktacie jest zapis, że w razie zagrożenia, ataku, oba kraje zobowiązują się do wzajemnej pomocy, w tym militarnej. Wiemy, jakie są możliwości militarne Francji i jakie są możliwości militarne Polski – oświadczył premier
Współpraca polsko-francuska w obszarze rolnictwa
Według szefa rządu traktat polsko-francuski otwiera wiele nowych możliwości – mówi również o pogłębionej współpracy w obszarze rolnictwa czy wspólnej obecności Polski i Francji w przestrzeni kosmicznej.
Premier zapowiedział, że wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem będą podejmować różne inicjatywy m.in na rzecz sprawiedliwego pokoju na Ukrainie i wzmocnienia możliwości obronnych UE, w tym jej granic.
Premier przekonuje, że Polska od dzisiaj „będzie w dużo lepszej pozycji niż kiedykolwiek w ostatnich kilkudziesięciu latach”.
źródło: dorzeczy