Premier Wietnamu przyleciał do Warszawy. To pierwsza taka wizyta od 15 lat. Premierzy rozmawiali o relacjach polsko-wietnamskich, w tym o współpracy gospodarczej.
W środę rząd wietnamski zdecydował o zniesieniu wiz dla zorganizowanych grup turystycznych z Polski, Czech i Szwajcarii. Ułatwienia dotyczyć mają pobytów turystycznych trwających nie dłużej niż 45 dni; zaczną obowiązywać od 1 marca do końca roku jako część wietnamskiego programu stymulacji turystyki. Tusk ocenił, że będzie to duże ułatwienie dla Polaków, którzy coraz liczniej odwiedzają Wietnam.
Premier powiedział, że ich rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej. Ocenił, że jest ona bardzo obiecująca, m.in. w kontekście bardzo szybkiego rozwoju obu gospodarek.
,,Bardzo zależy nam na wsparciu wzajemnych inwestycji – nie tylko podpisywanych umów, ale także praktyki” – dodał Tusk
Premier wskazał, że chodzi m.in. o ściślejszą współpracę w obszarach nauki i technologii.
Tusk powiedział, że polskie inwestycje w obszarze przemysłu obronnego są w Wietnamie bardzo mile widziane i zadeklarował, że będzie pracował nad jak najszybszą ratyfikacją umowy między Wietnamem a UE ws. wzajemnych inwestycji.
,,Warto, żebyśmy pracowali nad możliwie dużą wymianą handlową i żeby była ona możliwie zbilansowana” – Tusk, wskazując na obecny deficyt w handlu z Wietnamem
Szef rządu poinformował, że w tym roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych z Wietnamem. Przekazał również, że oba kraje zobowiązały się do wzajemnej promocji w Europie i Azji Południowo-Wschodniej.
Rozmowa dotyczyła także sytuacji geopolitycznej, wojny na Ukrainie i tego, co Polska i Wietnam mogłyby zrobić, by wojna zakończyła się jak najszybciej. Szef polskiego rządu zapowiedział, że będzie pracował nad zbliżeniem stanowisk w różnych sprawach, także jeżeli chodzi o geopolitykę, bo jest przekonany, że kraje będą wspólnie działały na rzecz pokoju na świecie i regionie oraz rozwoju obu gospodarek.
Tusk poinformował, że na zaproszenie wietnamskiego premiera uda się z wizytą do Hanoi jeszcze w tym roku.
Pham Minh Chinh podkreślił, że Wietnam docenia siłę polskiej gospodarki oraz wzrost wymiany handlowej z Polską, który w 2024 r. wyniósł 14 proc. Wyraził nadzieję, że wymiana handlowa między oboma krajami sięgnie 5 mld dolarów. Premier Wietnamu zapowiedział, że w najbliższej przyszłości Polska i Wietnam chcą się skupić na kluczowych obszarach współpracy: bezpieczeństwie i obronności.
,,Wiemy, że Polska ma duże doświadczenie w biotechnologii, zaawansowanych technologiach, przemyśle stoczniowym, budowie łodzi i okrętów, w obszarze kultury. Z tego też względu postanowiliśmy o zniesieniu obowiązku wizowego przy podróży obywateli polskich do Wietnamu” – podkreślił
Dodał, że jest to pierwszy krok w dalszym usuwaniu ograniczeń wizowych. Wyraził też nadzieję na złagodzenie lub zniesienie obowiązku wizowego wobec Wietnamczyków podróżujących w celach turystycznych do Polski.
,,Chcielibyśmy, by Wietnamczycy zostali uznani w Polsce za mniejszość narodową, tak jak np. w Czechach” – powiedział
Chinh oznajmił, że w ramach zacieśnienia obustronnej współpracy prezydent Wietnamu zaprosi do swojego kraju polskiego prezydenta.
Po południu Chinh spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Weźmie też udział w polsko-wietnamskim forum biznesowym. Wizyta wietnamskiego premiera w Polsce ma potrwać do soboty; pojedzie później do Czech i Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Davos.
pap