Wicepremier Krzysztof Gawkowski 10 stycznia powiedział w TVN24, że jego zdaniem istnieją przesłanki do cofnięcia koncesji na nadawanie dla TV Republika. Jego zdaniem powinni ponieść konsekwencje.
W środę policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o kierowanie gróźb wobec Jerzego Owsiaka. 71-latek z Nowego Sącza przyznał się i złożył obszerne wyjaśnienia. Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Jak przekazał prok. Piotr Antoni Skiba, sam fakt zatrzymania miał być dla niego traumatyczny. Wyraził żal, a jego stanowisko miało być bardzo szczere.
Gawkowski: konsekwencje powinny być mocne
Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego konsekwencje wobec TV Republika powinny być ,,mocne” i należy rozmawiać o cofnięciu stacji koncesji.
,,To pokazuje, że nie może być żadnej tolerancji dla hejtu, dla ludzi, którzy to robią. Konsekwencje powinny być mocne, na pewno w przypadku TV Republika. Takie zachowania wprost wskazują, że powinniśmy mówić o cofnięciu koncesji” – mówił
W jego ocenie została spełniona przesłanka z art. 38 ustawy o KRRiT mówiąca o tym, że stacja, która narusza warunki koncesji i dobre obyczaje, może mieć tę koncesję cofniętą. Jak powiedział Gawkowski, mężczyzna, który groził prezesowi WOŚP, ,,był zainspirowany szczuciem”.
Komentarz prof. Tadeusza Kowalskiego
Do sprawy odniósł się w rozmowie z Onetem prof. Tadeusz Kowalski, zasiadający od drugiej połowy 2022 r. w KRRiT.
,,Wystąpię do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli Telewizji Republika pod kątem artykułu 18 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącego mowy nienawiści. Myślę o pewnych analogiach historycznych, a także mam na względzie wyjaśnienia mężczyzny, który groził szefowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzemu Owsiakowi” – powiedział
Artykuł 18 ustawy o radiofonii i telewizji stanowi m.in., że ,,audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym”.
dorzeczy/polskieradio