Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Radomia, gdzie mówił o bezpieczeństwie i o tym, że musimy być łącznikiem między USA a Europą. „Wyciągnęliśmy Europejczykom grubą kasę z kieszeni na nasze zbrojenia” – powiedział prezydent Warszawy.
Unijne środki na Tarczę Wschód
We wtorek Rafał Trzaskowski spotkał się z mieszkańcami Radomia, gdzie mówił o obronności. Według niego ostatnia decyzja Unii Europejskiej dotycząca Tarczy Wschód to sukces. Mówił także, że Polska musi być pomostem między Europą a Stanami Zjednoczonymi.
Prezydent Warszawy przekonywał, że rząd Donalda Tuska „wyciągnął” z UE „miliardy na nasz przemysł obronny i na inwestycje w obronność w Polsce”.
Trzaskowski wspomniał o uchwale w sprawie bezpieczeństwa RP
Trzaskowski skrytykował PiS i Konfederację, przypominając, że posłowie tych partii nie poparli uchwały w sprawie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. W dokumencie podkreślono m.in., że Sejm uznaje za szczególnie istotny zapis rezolucji Parlamentu Europejskiego dotyczący projektu Tarcza Wschód. Za uchwałą było 220 posłów, przeciw 171, nikt się nie wstrzymał.
Przecież to jest największy sukces, że Europa wreszcie uznała polskie argumenty. To jest przecież niebywały sukces, że Europa mówi polskim głosem – powiedział polityk
Unijne środki. 30 miliardów złotych na cele obronne
Polityk mówił, że musimy inwestować w przemysł i zdolności obronne. Wskazał też, że możemy kupić sprzęt europejski, ale „musimy sprzedawać nasze własne produkty”.
Trzaskowski dodał, że z Europą trzeba współpracować, trzeba się w niej rozpychać. Rząd zdecydował o przekierowaniu środków z KPO na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności. Na cele obronne ma trafić 30 miliardów złotych.
Nawet jeśli ktoś nie lubi Europy, ma poczucie imperialnej polskiej dumy, no to wyciągnęliśmy Europejczykom grubą kasę z kieszeni na nasze zbrojenia. I to jest źle? To ja już naprawdę nic nie rozumiem – mówił prezydent Warszawy
Trzaskowski stwierdził również, że środki przekazane przez UE na Tarczę można potraktować jako częściową spłatę reparacji wojennych od Niemiec.
źródło: dorzeczy