21 stycznia uprawomocnił się wyrok sądu o upadłości przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w produkcji kotłów. Firma Rafako, która ogłosiła upadłość w grudniu ubiegłego roku, przygotowuje się do zwolnienia całej załogi. Pracę straci prawie 700 osób.
Decyzję o upadłości wydał Sąd Rejonowy w Gliwicach 19 grudnia 2024 r., a syndykiem został Wojciech Zymek. Po sześciu miesiącach od uprawomocnienia się upadłości akcje giełdowe Rafako zostaną wycofane z obrotu. Firma ta była jednym z największych pracodawców w regionie raciborskim na Śląsku. W wyniku upadłości jeszcze w lutym pracę straci 699 osób.
W wydanym we wrześniu tego roku wniosku o upadłość Rafako wskazało, że powodem tej decyzji jest utrata ,,zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań, która ma charakter trwały, a tym samym oznacza, iż została spełniona przesłanka upadłościowa”.
Do problemów finansowych Rafako przyczyniło się wypowiedzenie mediacji przez JSW Koks oraz pobranie z kaucji gwarancyjnej 20 mln zł. JSW Koks zarzucało Rafako przekroczenie terminów i kosztów kontraktu na budowę bloku energetycznego.
Według dziennika „Parkiet”, rząd rozważał kontrolowaną upadłość Rafako z udziałem Agencji Rozwoju Przemysłu. Władze spółki zaprzeczyły jednak, by były prowadzone rozmowy z rządem w tej sprawie.
Zgodnie z podjętą decyzją, zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone do 28 lutego 2025 roku. Zwalniane osoby nie opuszczą od razu stanowisk pracy. Ich okresy wypowiedzeń potrwają najdalej do 31 maja 2025 roku. Formalna procedura zwolnień grupowych rozpoczęła się w listopadzie. Teraz wiadomo, że obejmą one maksymalnie 699 osób – prawdopodobnie całą załogę.
Od grudniowej decyzji sądu w Gliwicach, ogłaszającej upadłość spółki, formalnie rozpoczął się proces, którego celem jest zaspokojenie wierzycieli i potencjalna restrukturyzacja majątku Rafako. Jego akcje w upadłości nie ulegają bowiem umorzeniu z mocy samego prawa. Dzisiaj cena akcji Rafako na warszawskiej giełdzie wynosiła 30 groszy.
Rafako jest producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży firmy sięgnęły w 2023 r. 335 mln zł.
dorzeczy