15 października w życie wszedł dokument regulujący kwestię polskiej strategii migracyjnej. Najważniejsze składowe owych działań wyłaniają się już z tytułu owego pisma – „Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo. Kompleksowa i odpowiedzialna strategia migracyjna Polski na lata 2025-2030”.
Najważniejszy wydaje się zapis o możliwości czasowego i terytorialnego zawieszania prawa do przyjmowania wniosków o azyl w przypadku zagrożenia destabilizacji państwa przez napływ imigrantów. Procedury zostały skonstruowane tak, by uwzględniały humanitarny wymiar sytuacji na polskich granicach, ale uniemożliwiały wykorzystanie regulacji w działaniach hybrydowych.
Na ostatnim Szczycie Rady Europejskiej uwypuklono fakt, że Rosja, Białoruś oraz żadne inne państwo nie mogą nadużywać prawa do azylu. Wyrażono solidarność z krajami wchodzącymi w skład Rady, które mierzą się z wyzwaniami związanymi z migracją i ochroną granic. Po zakończeniu obrad premier Donald Tusk podkreślał doniosłość tych zapisów i wskazywał na powszechne zrozumienie trudności, z którymi mierzy się Polska.
Szef MSZ Radosław Sikorski stwierdził natomiast, że warunkiem utrzymania się strefy Schengen jest skuteczna kontrola jej zewnętrznej granicy. Zauważył, że taki cel rząd realizuje poprzez radykalne decyzje premiera Donalda Tuska oraz wdrożenie wspomnianego dokumentu zawierającego omówienie polskiej strategii migracyjnej na nadchodzące lata.
Polityk był pytany przez dziennikarzy również o ocenę paktu migracyjnego i propozycję wysyłania migrantów poza UE. W kontekście swojej niedawnej wizyty we Włoszech, skomentował obszernie działania różnych państw europejskich: „Jak widzimy, różne kraje eksperymentują z różnymi rozwiązaniami po to, żeby zachować strefę Schengen, to jest stawką. Różne kraje wprowadzają kontrole graniczne, skrytykowaliśmy jednostronną decyzję Niemiec o wprowadzeniu kontroli granicznych najpierw na granicy z Polską, potem na wszystkich swoim granicach (…). Jeśli strefa Schengen, czyli wolność podróżowania, bez wiz, bez paszportów wewnątrz UE ma się utrzymać, to jej zewnętrzna granica musi być skutecznie kontrolowana”.