Westerplatte. Zniszczono polskie flagi
Jak poinformowało w komunikacie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w nocy z 1 na 2 kwietnia 2025 r. na terenie Westerplatte doszło do znieważenia symboli państwowych. Chodzi o 11 flag Polski należących do muzeum, które zostały zerwane przez nieznanych sprawców. Jak przekazała w piątek podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowa gdańskiej policji, dwie z flag zostały spalone, a trzy „nadpalone”. Nieznany sprawca uszkodził też 11 masztów.
Zerwano 11 polskich flag, należących do Muzeum II Wojny Światowej. Część z nich została spalona. Sprawca uszkodził również elementy masztów: linki i mechanizmy kołowrotowe. Straty finansowe szacuje się na ok. 10-15 tys. zł – przekazała rzecznik prasowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Aleksandra Trawińska w oświadczeniu, cytowanym przez PAP
Nieznany sprawca zniszczył flagi RP i UE
Na miejscu funkcjonariusze m.in. ustalili, że nieznany sprawca zerwał oraz zniszczył flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Unii Europejskiej.
Art. 137 Kodeksu karnego głosi, że „kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.
Westerplatte
Westerplatte jest jednym z najważniejszych symboli II wojny światowej w Polsce. Wojskowa Składnica Tranzytowa była eksklawą Polski znajdującą się na Półwyspie Westerplatte nad Zatoką Gdańską. Powstała ona w roku 1920. Cztery lata później jej przynależność do Polski zatwierdziła Liga Narodów.
Od 1926 roku na Westerplatte stacjonował niewielki polski garnizon, co było sprzeczne z wcześniejszymi ustaleniami, które zezwalały na obecność na Westerplatte jedynie 88 żołnierzy.
1 września 1939 r. o godz. 04:47 lub 04:48 niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał polskiej placówki. Westerplatte broniło się do 7 września 1939 r. Żołnierze pozostali na swych stanowiskach, pomimo że początkowo zakładano, iż w przypadku ataku Niemiec mają bronić się zaledwie 12 godzin, zanim z odsieczą ruszą im inne jednostki. Bezsprzecznie był to jeden z najbardziej bohaterskich epizodów w historii II wojny światowej.
źródło: dorzeczy