IPN uznał wniosek o uchylenie immunitetu aktualnemu prezesowi Karolowi Nawrockiemu, który jest również kandydatem na urząd prezydenta RP, za próbę zastraszenia niezależnej i apolitycznej instytucji zajmującej się ściganiem zbrodni komunistycznej bezpieki. Postulat ma związek z oskarżeniem stowarzyszenia emerytów mundurowych.
O wpłynięciu wniosku o uchylenie immunitetu prezesowi IPN poinformował w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak wspomniano, dokument sformułowano w związku z oskarżeniem stowarzyszenia emerytów mundurowych, o których wypowiedział się Nawrocki. W ocenie osób zainteresowanych kandydat na prezydenta wyraził się w sposób obraźliwy.
„W Polsce trwa powolny, ukryty proces reubekizacji, przywracania przywilejów emerytalnych ludziom, którzy inwigilowali, ludziom, którzy wsadzali do ośrodków internowania, którzy więzili, rozbijali rodziny, zmuszali do emigracji” – stwierdził polityk 10 grudnia, podczas spotkania z wyborcami.
W sprawie odebrania Nawrockiemu immunitetu pojawił się specjalny komunikat IPNu: „Z przykrością przyjmujemy informację o skierowaniu do Marszałka Sejmu RP wniosku o uchylenie immunitetu dr. Karolowi Nawrockiemu, prezesowi Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w sprawie dotyczącej publicznej wypowiedzi odnoszącej się do procesu przywracania przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom totalitarnego aparatu bezpieczeństwa PRL” – napisano na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.
Dodano również, że Instytut odbiera ten wniosek jako „próbę zastraszenia Prezesa niezależnej i apolitycznej instytucji państwa polskiego – Instytutu Pamięci Narodowej, do którego ustawowych obowiązków należy ściganie zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa”.
„Przywracanie przywilejów emerytalnych byłym funkcjonariuszom komunistycznego aparatu bezpieczeństwa stoi w sprzeczności z elementarnymi zasadami sprawiedliwości i odpowiedzialności. Jest policzkiem wymierzonym ofiarom komunistycznych represji a także ich Biskim” – podsumowano w komunikacie.