W czwartek poseł KO Wojciech Król został wybrany przez Sejm do Rady Mediów Narodowych. Król zastąpi w Radzie Krzysztofa Czabańskiego.
Za jego kandydaturą głosowało 234 posłów, 24 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Podczas debaty przed głosowaniem Joanna Lichocka z PiS ogłosiła, że jej partia nie weźmie udziału w głosowaniu.
Zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych, jej skład tworzy pięć osób, które są wybierane na sześcioletnie kadencje. Sejm powołuje trzy osoby, a dwie nominuje prezydent RP po wskazaniu kandydatów przez największe opozycyjne kluby w parlamencie.
Sejm 11 października podjął decyzję o odwołaniu Krzysztofa Czabańskiego z pełnienia funkcji członka Rady Mediów Narodowych. Powodem wniosku o jego odwołanie, zgłoszonego przez Koalicję Obywatelską, było naruszenie przez Czabańskiego zakazu łączenia funkcji w Radzie z działalnością w podmiocie świadczącym usługi medialne. Posłowie KO wskazali na Radę Instytutu Lecha Kaczyńskiego, która „posiada pośredni wpływ na działalność jego spółek zależnych, tj. Srebrna sp. z o.o. i Srebrna-Media sp. z o.o., a także na kolejne spółki – Geranium sp. z o.o., Forum SA, Słowo Niezależne sp. z o.o. i Telewizję Republika SA, a zatem posiada pośredni wpływ na działalność dostawców usług medialnych”.
Krzysztof Czabański, który został powołany do Rady Mediów Narodowych z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości, pełnił funkcję jej przewodniczącego od 2016 r. Po jego odwołaniu w Radzie zasiadają cztery osoby, w tym Piotr Babinetz oraz Joanna Lichocka, wyznaczeni przez PiS i wybrani w 2022 r. przez Sejm poprzedniej kadencji, a także Robert Kwiatkowski i Marek Rutka z Lewicy, których wskazał prezydent Andrzej Duda, aby reprezentowali ówczesną opozycję.
Wojciech Król (ur. 22 kwietnia 1985 r.) studiował na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, gdzie specjalizował się w Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Uzyskał tytuł magistra na Wydziale Operatorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, koncentrując się na Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego oraz Fotografii, ze specjalizacją w Realizacji Programów Dziennikarskich. Dodatkowo ukończył studia podyplomowe z dziedziny dziennikarstwa oraz zarządzania w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.
Poseł KO rozpoczął swoją karierę zawodową jako instruktor teatralny w Mysłowickim Ośrodku Kultury. Później zatrudnił się w spółce radiowej Ad. Point, a następnie w Eurozet, gdzie pełnił rolę specjalisty ds. reklamy, media plannera oraz copywritera. Pracę w radiu łączył ze współpracą w katowickim oddziale Telewizji Polskiej, gdzie był asystentem reżysera. Kontynuował swoją karierę jako dziennikarz w TVP 2 w Warszawie, pracując w redakcji programów porannych oraz form studyjnych. W 2010 r. przyjął ofertę objęcia stanowiska rzecznika prasowego oraz szefa kancelarii prezydenta Mysłowic. Cztery lata później został dyrektorem gabinetu Marszałka Województwa Śląskiego.
Od 2015 r. Król jest posłem, a obecnie zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu, pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego w swojej trzeciej kadencji.
Uzasadnieniem jego kandydatury jest „doświadczenie zawodowe, merytoryczne zdobyte w radiu i telewizji, wykształcenie ściśle związane z mediami, wieloletnia praca w Komisji Kultury i Środków Przekazu jednoznacznie wskazują na to, że pan Wojciech Król jest osobą gotową i przygotowaną do pełnienia funkcji członka Rady Mediów Narodowych”. „Osobą gwarantującą wypełnianie zadań tego organu w sposób fachowy” – podano.
Rada Mediów Narodowych to instytucja utworzona podczas kadencji rządów PiS, która jest odpowiedzialna za powoływanie zarządów i rad nadzorczych m.in. w TVP, PAP oraz Polskim Radiu.
Powołanie kandydata zgłoszonego przez aktualną koalicję rządzącą na miejsce Czabańskiego wpłynie na układ sił w Radzie Mediów Narodowych, co spowoduje, że przedstawiciele PiS stracą w niej większość.