Motywem przewodnim tegorocznego Kinomuralu we Wrocławiu były „bajki robotów”. W miniony weekend sześć ścian kamienic na Nadodrzu zamieniło się w ogromne ekrany, na których wyświetlano dzieła artystów audiowizualnych z Polski i innych krajów.
Kinomural to unikalne wydarzenie na kulturalnej scenie Wrocławia. W sobotę i niedzielę wieczorem sześć ścian kamienic w centralnej części Nadodrza przekształciło się w ogromne ekrany, na których prezentowano dzieła artystów audiowizualnych.
Twórcy festiwalu podkreślają, że prezentowane dzieła charakteryzują się dużą różnorodnością estetyczną i zaawansowanymi technikami wykonania. Na ścianach kamienic można było zobaczyć m.in. animowane murale, video-art, instalacje audiowizualne z wykorzystaniem technologii 3D, kino eksperymentalne, a także występy dźwiękowe.
Motywem przewodnim tegorocznych instalacji były „bajki robotów”. Organizatorzy podkreślili, że wybrane dzieła przedstawiają futurystyczne krajobrazy i światy kreowane przez sztuczne byty – od wirtualnych miast po abstrakcyjne pejzaże cyfrowe. Widzowie zostaną przeniesieni do rzeczywistości, w której algorytmy podejmują decyzje, a androidy szukają własnej tożsamości. Projekty te stanowią także głęboką refleksję nad przyszłością ludzkości i relacjami z inteligentnymi maszynami.
Podczas festiwalu zaprezentowano prace artystów z Polski i zagranicy, które zostały starannie wyselekcjonowane przez zespół kuratorów: Piotra Bartosa, Bartka Bartosa, Petera Burra oraz Mia White AI. Peter Burr, audiowizualny twórca z Nowego Jorku, zwrócił uwagę na „intensywny charakter” festiwalu. „Wszystko dzieje się podczas wieczoru, w sposób, który jest nie tyle spokojny, co uważny. Widzowie są skupieni tak, jakby byli w kinie tyle, że nie są w kinie, ale w środowisku festiwalowym na świeżym powietrzu. Trudno to opisać, bo to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju” – powiedział Burr.
W tym roku festiwal wprowadził nowość w postaci projekcji wideo z audio deskrypcją. W ramach bloku „Złanocka” audiowizualne prace artystów zostały wzbogacone narracjami stworzonymi i odczytanymi przez Marię Peszek, Agnieszkę Wolny-Hamkało oraz Tomasza Tryznę. Organizatorzy podkreślają, że współpraca twórców nowych mediów z pisarzami nie tylko umożliwia odbiór dzieł osobom z problemami wzroku, ale także oferuje widzom całkowicie nowe, zmysłowe wrażenia.