Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie oraz tych, które wymagają hospitalizacji po narodzinach, będą mieli prawo do dłuższego urlopu macierzyńskiego. Zmiany w Kodeksie pracy zostały jednomyślnie uchwalone przez Sejm, a projekt trafi teraz do Senatu.
Za nowelizacją głosowało 428 posłów, bez sprzeciwu i głosów wstrzymujących się. Wcześniej Sejm przyjął poprawki zgłoszone przez Koalicję Obywatelską (KO), które miały na celu uporządkowanie i ujednolicenie zapisów oraz usunięcie błędów technicznych.
Szczegóły nowych przepisów
Nowelizacja przewiduje wydłużenie urlopu macierzyńskiego w następujących przypadkach:
- Dla rodziców dzieci urodzonych przed 28. tygodniem ciąży lub ważących mniej niż 1000 g – dodatkowy urlop wyniesie maksymalnie 15 tygodni.
- Dla dzieci urodzonych przed 36. tygodniem ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji – przysługuje maksymalnie 8 dodatkowych tygodni.
W przypadku dzieci, które wymagają kolejnych hospitalizacji, okresy pobytu w szpitalu będą sumowane, a niepełne tygodnie zostaną zaokrąglone w górę.
Urlop przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka, a także rodzicom zastępczym, prawnym opiekunom i rodzicom adopcyjnym.
Zmiana wysokości zasiłku macierzyńskiego
W czasie dodatkowego urlopu macierzyńskiego zasiłek wyniesie 100% podstawy wymiaru, co ma zapewnić rodzicom większą stabilność finansową w trudnym okresie.
Tło legislacyjne
Projekt jest odpowiedzią na petycję Fundacji Koalicja dla Wcześniaka, złożoną w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w listopadzie 2023 roku. Pod inicjatywą podpisało się blisko 16 tysięcy osób.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku w Polsce urodziło się ponad 270 tysięcy dzieci, z czego około 20 tysięcy to wcześniaki (urodzone przed 37. tygodniem ciąży).