Premier Donald Tusk poinformował, że udzielił kontrasygnaty do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o sobotniej żałobie narodowej. To dzień uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka w Watykanie.
Żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka
W związku ze śmiercią papieża prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby 26 kwietnia, czyli dzień pogrzebu Franciszka, uczynić dniem żałoby narodowej. Donald Tusk wchodząc w środę na posiedzenie Sejmu poinformował dziennikarzy, że udzielił kontrasygnaty pod rozporządzeniem prezydenta.
Udzieliłem kontrasygnaty do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o sobotniej żałobie narodowej. Wiem, że wokół tego jest sporo emocji. Nie bardzo rozumiem dlaczego. Trudno, żeby premier polemizował z prezydentem, kiedy ten postanawia o żałobie narodowej – mówił szef rządu
Żałoba nie będzie restrykcyjna
Premier podkreślił, że „nie jest to żałoba restrykcyjna”.
Mam nadzieję, że nie spowoduje to strat, czy istotnych zaburzeń. Myśmy musieli w związku z tym przełożyć koncert i ten największy pokaz dronów z okazji tysiąclecia Korony Polskiej, jaki będzie miał miejsce nie w sobotę, a w niedzielę w Warszawie. Wszystko zacznie się o godzinie 14 – stwierdził.
Premier dodał, że to bardzo pechowy i smutny zbieg okoliczności i utrudnione wynikające ze śmierci papieża.
Sami rozumiecie – w tej sprawie nie debatujemy – powiedział
Donald Tusk nie weźmie udziału w pogrzebie
Premier nie weźmie udziału w pogrzebie papieża Franciszka. Polskę będą reprezentować w Watykanie prezydent Andrzej Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu – Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska.
Jest taka zasada, że ktoś z tej czwórki powinien pilnować spraw w kraju i tej zasady się trzymamy. Uzgodniłem z panem prezydentem, że będę w tym czasie tu pilnował porządku, w Polsce – powiedział Tusk
Żałoba narodowa ma obowiązywać od północy w nocy z piątku na sobotę do północy z soboty na niedzielę. Podstawą prawną wprowadzenia żałoby narodowej jest ustawa o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych. Rozporządzenie dotyczące żałoby narodowej powinno zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw.
źródło: dorzeczy